Politică

Primarul Ciocea și președintele Weber au îngropat, definitiv, arma războiului. Amândoi, pe aceeași scenă!

Primarul comunei Bustuchin, Ion Ciocea, și președintele PSD Gorj, Mihai Weber, au îngropat arma războiului. Weber a fost prezent pe scena unde s-au desfășurat „Zilele Comunei Bustuchin“.

„Toată lumea spunea că am avut divergențe cu PSD, că m-am judecat și că acum mă întorc la PSD, dar eu vreau să vă spun că am demonstrat ca om de administrație și că, dacă astăzi sunt pe scenă alături de domnul Weber, am făcut-o pentru cetățeanul din Bustuchin. Este o perioadă în care trebuie să gândim în primul rând pentru oameni și să lăsăm deoparte neînțelegerile, așa că am promis la București că voi fi cu dumneavoastră, că voi fi în familia noastră. Am acceptat momentul“, a spus primarul Ion Ciocea, în fața celor prezenți.

Deputatul Mihai Weber a precizat că au fost alte probleme, în trecut, și Ciocea rămâne la PSD. „Eu cu domnul primar nu am avut vreo divergență. Ce am avut cu dânsul, ce am avut eu, au fost cu tptul alte probleme. Domnul primar a fost și va rămâne în PSD, chiar dacă a fost o conjunctură de moment. Indiferent că ocupăm vremelnic o poziție este foarte important să lăsăm ceva în urmă. Aici, domnul primar a lăsat ceva în urma sa“, a declarat liderul PSD Gorj.

Primarul Ciocea s-a supărat pe PSD, după ce locul său pe lista de candidați la Camera Deputaților a fost luat de către Mihai Weber. Primarul a fost desemnat candidat de către organizația județeană, dar conducerea centrală nu a păstrat lista.

Primarul a acţionat în judecată organizaţia PSD Gorj, de la care a cerut plata unei sume de 480.000 de lei, reprezentând salariul de deputat pe o perioadă de patru ani, însă a pierdut procesul. De asemenea, și PSD l-a dat în judecată pe Ciocea, care a candidat independent la Senat, considerând că acesta și-a dat demisia din partid, în condițiile în care a candidat în acest fel.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *