Dezvăluiri

Telefon mobil și bani, dispărute de la un decedat de COVID! Anchetă la SJU Târgu-Jiu

Un bărbat a decedat, pacient fiind în spitalul din Târgu-Jiu, omul fiind internat pentru coronavirus. Fiica decedatului a cerut bunurile personale după ce acestea ar fi fost ,,uitate,, de personalul abilitat. Bunurile au fost găsite și predate aparținătoarei, nu înainte ca SJU să demareze o anchetă internă.

Acesta este al doilea caz de acest tip care are loc în unitatea medicală din municipiu, motiv pentru care o anchetă era necesară. O confirmă purtătorul de cuvânt al spitalului, Alexandru Florin Nițu care spune că situația nu va fi tolerată iar ancheta este în curs.

Noutatea este că bunurile persoanelor care mor de covid-19 nu mai sunt redate aparținătorilor ca măsură de protecție. În cazul în care rudele fac însă solicitări scrise, acestea ajung la familie, a mai explicat purtătorul de cuvânt al spitalului.

SJU nu poate fi acuzat de sustragerea bunurilor decedaților, motiv pentru care spitalul aduce clarificări suplimentare în legătură cu situația specială a decedaților de coronavirus.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *