Prima ședință de dezbatere publică pe tema finalizării hidrocentralelor din Defileul Jiului, care a avut loc marți, 5 noiembrie, în Casa de Cultură din Bumbești Jiu a fost una tensionată din cauza unor reprezentanți ai organizațiilor de mediu, care au întrerupt în permanență discuțiile și prezentările făcute de către cei responsabili de acest proiect.
În total vor fi trei ședințe de dezbatere publică, următoarea urmând să aibă loc miercuri, 6 noiembrie, în Târgu Jiu, iar ultima va fi pe 7 noiembrie în Aninoasa.
Toate observațiile din ședințele de dezbatere publică, dar și anterior, care vor putea fi transmise până pe data de 8 noiembrie, vor fi consemnate în rapoarte.
Răzvan Popa, managerul de proiect din partea Hidroelectrica, a declarat că își propune finalizarea proiectului cu scopul de produce energia din surse regenerabile și de a participa la decarbonizarea sectorului energetic național prin punerea în funcțiune a capacităților de producție de energie electrică de 65 MW. Amenajarea hidroenergetică a râului Jiu pe sectorul Livezeni- Bumbești este un proiect declarat de interes public major și de siguranță națională.
Cătălin Turbatu, unul dintre experții care a participat la întocmirea raportului de impact asupra mediului, a spus că proiectul se află la un stadiu de realizare de 86%. Acesta a menționat că proiectul nu afectează major fauna și flora, ci doar un tip de rac și Vidra, pe porțiunea pe care debitul Jiului va fi redus. De asemenea, cinci specii de pești vor fi afectate.