Ultima oră

Accident cu victime la Cărbunești. Unul dintre șoferi era băut

La data de 8 februarie a.c., polițiști din cadrul Poliției Orașului Târgu-Cărbunești au fost sesizaţi prin apelul 112, cu privire la faptul că în orașul Târgu-Cărbunești, ar fi avut loc un eveniment rutier, soldat cu o victimă.

Din cercetările efectuate, s-a constatat că în timp ce un bărbat, de 45 de ani, din municipiul Targu-Jiu, conducea un autoturism pe strada Pieții, din orașul Târgu-Cărbunești, din direcția străzii Trandafirilor, către strada Eroilor, ar fi efectuat manevra de depășire a autovehiculului ce se deplasa în fața sa, iar într-o curbă la dreapta, ar fi intrat în coliziune frontală cu un alt autoturism, condus de un bărbat, de 61 de ani, din localitate, care se deplasa din sens opus.

În urma impactului, a rezultat rănirea persoanei de 61 de ani, care a fost transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.

Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, iar în cazul bărbatului, de 45 de ani, a rezultat o alcoolemiei de 0,83 mg/l alcool pur în aerul expirat.

De asemenea, bărbatul în cauza a prezentat o dovadă înlocuitoare a permisului de conducere, eliberată de Serviciul Rutier Gorj, fără drept de circulație.

Ambii conducători auto au fost transportați la spitalul, unde le–au fost prelevate probe biologice de sânge, în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.

În cauză a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvârşirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă, conducerea unui vehicul sub influența alcoolului și conducerea unui vehicul, fără a poseda permis de conducere.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *