Ultima oră

A murit Dinu Gheorghe

Dinu Gheorghe, fostul preşedinte al clubului de fotbal Rapid Bucureşti şi director al echipei Dinamo Bucureşti şi a multor alte cluburi din România, a murit la vârsta de 68 de ani.

Informaţia a fost anunţată pe site-ul clubului de fotbal Dinamo Bucureşti.

Dinu Gheorghe a intrat în fotbal în 1997, ocupând funcţia de preşedinte sau director la mai multe cluburi din România. În perioada 2000-2003 a deţinut funcţia de director general al Direcţiei Generale a Vămilor.

În 1997 a devenit Director General Sport al clubului Rapid Bucureşti, loc unde a stat până în 2006. Ulterior, a ocupat aceeaşi funcţie la FC Braşov, până în 2010, de unde s-a întors la Rapid. A trecut în 2012 la Astra Ploieşti, apoi a revenit la Rapid în 2015 ca preşedinte al clubului. Tot în 2015 a trecut la Dinamo Bucureşti, iar un an mai târziu a revenit la Rapid. Între 2017 şi 2019 s-a aflat în conducerea cluburilor ASA Târgu Mureş şi Dunărea Călăraşi.

Clubul FC Rapid a postat un mesaj pe pagina oficială de Facebook.

„Clubul FC Rapid regretă dispariția lui Dinu Gheorghe, fost președinte al clubului nostru!
Sincere condoleanțe familiei și celor apropiați!
Dumnezeu să-l odihnească!”

Totodată, Federaţia Română de Fotbal a postat un mesaj după anunţul decesului fostului preşedinte de club.

„Fostul conducător de club, Dinu Gheorghe, s-a stins din viață la 68 de ani. Federația Română de Fotbal transmite condoleanțe familiei și celor apropiați. Dumnezeu să îl odihnească!”

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *