
Un bărbat de 56 de ani, din comuna Grădinari, judeţul Caraş-Severin, a fost amendat cu 12.000 de lei de către poliţiştii de la Protecţia Animalelor pentru că a abandonat, pe marginea unui drum naţional, un câine de talie mare pe care îl luase cu o săptămână înainte cu intenţia de a-l îngriji. „Animalele nu trebuie preluate doar pentru ca ulterior să fie abandonate atunci când îngrijirea lor devine incomodă”, atrag atenţia poliţiştii.
Inspectoratul de Poliţie Judeţean Caraş-Severin informează, vineri, că la data de 16 iulie 2026, poliţişti din cadrul Biroului pentru Protecţia Animalelor au fost sesizaţi că o persoană ar fi abandonat un câine pe DN 57, pe tronsonul Greoni – Oraviţa.
„În urma verificărilor efectuate, poliţiştii au stabilit că este vorba despre un bărbat, în vârstă de 56 de ani, din comuna Grădinari, care ar fi preluat un câine metis de talie mare cu aproximativ o săptămână înainte, cu intenţia de a-l îngriji, însă ulterior l-a abandonat pe marginea drumului”, precizează sursa citată.
Pentru că a abandonat animalul, poliţiştii Biroului pentru Protecţia Animalelor l-au sancţionat pe bărbat cu amendă în valoare de 12.000 de lei.
Inspectoratul de Poliţie Judeţean reaminteşte cetăţenilor că abandonul animalelor constituie contravenţie, potrivit Legii nr. 205/2004 privind protecţia animalelor, şi se sancţionează cu amendă de la 3.000 la 12.000 de lei.




