
Președintele AUR Târgu-Jiu, Eduard Lădaru, a declarat, săptămâna trecută, că Alianța pentru Unirea Românilor și PNL i-au propus lui Adrian Tudor postul de viceprimar. Liderul Verzilor afirmă, însă, că a aflat despre această propunere din presa locală. Adrian Tudor spune că își va depune candidatura pentru un post de viceprimar, însă, nu vrea să fie ”un fel de angajat al Partidului Național Liberal”.
“Declarațiile liderilor PNL au fost că nu sunt interesați de a-și pune viceprimari sau de a face majorități în consiliu. Acum, văd că apar astfel de discuții. Eu am avut o declarație publică și am spus că voi candida pentru funcția de viceprimar al municipiului Târgu-Jiu. Am primit voturi pentru niște proiecte propuse și vreau să mă lupt pentru ele în acest mandat, care va începe în curând. Nu vreau să discut despre astfel de majorități despre care aflu din presă, în mare parte. Mi se par niște decizii luate seara, după ora 18:00, când anumiți oameni sunt în alt context prin cine știe ce locuri și au inspirație și inițiative. Sunt liderul Partidului Verde și nu țin cont de telefoane primite de la diverși. Eu discut la un anumit nivel, dar trebuie tratate lucrurile cu seriozitate. Dacă PNL-ul spune că nu vrea să-și facă majorități, în primă fază, iar, acum, vor majorități, dar nu vor să-și pună viceprimar, stau și mă gândesc cât de normal ar fi pentru mine să ajung să lucrez la ceea ce-mi va spune PNL-ul. Adică, să fiu ce? Un fel de angajat al PNL-ului? Nu. Nu vreau să fiu angajatul nimănui, de asta am ales această formațiune, Verzii, pentru a putea să ne exprimăm și noi liber, pentru a putea să propunem proiecte și să ne luptăm pentru ele”, spune Adrian Tudor.
Nu vrea scandal în CL, în următorii 4 ani
Adrian Tudor nu vrea scandal în Consiliul Local Târgu-Jiu, în următorii 4 ani. Liderul Verzilor afirmă că își dorește să construiască și că va susține proiectele bune pentru municipiu, indiferent din partea cărei formațiuni politice vor fi propuse.
“ Îmi depun candidatura pentru postul de viceprimar. Nu-i oprește nimeni să nu mă voteze, dacă vor citi proiectele pentru Târgu-Jiu. Sunt omul care voi susține proiectele bune pentru Târgu-Jiu, indiferent din ce partid vor fi propuse.(…) Dacă merg viceprimar, merg cu un singur scop: să pot să construiesc, să pot să fac lucruri 4 ani pentru municipiul Târgu-Jiu. Nu vreau să intru în conflict cu niciun partid care are membri în Consiliul Local, pentru că vreau să construim. Dacă vor continua cu astfel de strategii și jocuri din astea bulevardiere, reacția va fi foarte dură în ceea ce-i privește. În urmă cu 3 luni, aceste partide spuneau că noi nu contăm, că avem 2%. Acum, de ce sunt interesați, dacă și-au construit campania pe tema că se strică voturile pe Tudor, pentru că nu au nicio șansă?”, a adăugat Adrian Tudor.




