Dezvăluiri

Bani pentru CEO

Complexul Energetic Oltenia va încasa, în perioada următoare, încă un ajutor financiar. Potrivit reprezentanților companiei energetice, este vorba de peste 180 de milioane de euro. Suma este prevăzută în Planul de restructurare și decarbonare și are ca destinație plata certificatelor de CO2. Complexul Energetic Oltenia va primi banii de la Ministerul Finanțelor Publice, în baza Planului de restructurare aprobat de către Comisia Europeană. Compania este obligată ca an de an să achite certificate de CO2. La un moment dat, nu a mai avut resursele financiare necesare pentru plata certificatelor și a apelat la sprijin din partea statului. Prima sumă acordată nu a fost considerată ajutor de stat de către Comisia Europeană.

CEO a avut însă, în continuare, nevoie de ajutoare financiare de stat și, în schimbul acestora, s-a obligat să implementeze un Plan de restructurare și decarbonare. Până în anul 2026, trebuie să fie închise grupuri energetice și cariere miniere. Astfel, vor mai rămâne, din 2026, trei grupuri energetice la Rovinari și la Turceni și patru cariere miniere în Bazinele Motru, Jilț și Rovinari. Compania și-a propus și constituirea de societăți mixte care să construiască 8 parcuri fotovoltaice și două grupuri pe gaze naturale la Turceni și la Ișalnița.

După 2026, CEO ar trebui să devină o companie profitabilă care nu va mai avea nevoie de ajutoare de stat pentru plata certificatelor de CO2. Șefii companiei energetice susțin că va exista un mix energetic din energia pe cărbune, cea pe gaze naturale și cea produsă de fotovoltaice, va fi cuprinsă într-un coș comun și ar trebui să rezulte un preț competitiv. Teoretic, după 2026, Complexul Energetic Oltenia nu va mai beneficia de ajutoare de stat.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *