
Un incendiu a izbucnit, marţi după-amiază, într-o garsonieră aflată la etajul al treilea al unui bloc din municipiul Sibiu.
21 de persoane au fost evacuate din imobil. În locuinţa afectată a fost găsit un bărbat de 65 de ani, carbonizat. Pompierii au stabilit că incendiul a provocat de jarul de la o ţigară. Poliţiştii au deschis o anchetă pentru a stabili cu exactitate ce s-a întâmplat.
„În urma incendiului care s-a manifestat cu flacără la o canapea, apartamentul de tip garsonieră a fost inundat cu fum, acesta având o suprafaţă de aproximativ 30 mp. De asemenea, a fost inundată cu fum şi casa scării. Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost jarul provenit de la o ţigară”, a transmis ISU Sibiu.
Poliţiştii Biroului de Investigaţii Criminale din cadrul Poliţiei Municipiului Sibiu au deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de distrugere din culpă, respectiv ucidere din culpă, urmând a fi stabilite toate circumstanţele exacte în care s-a produs acest incident.




