Sport

Daniel Paraschiv, pregătit să facă un salt spectaculos, de la Viitorul Pandurii la CFR Cluj

Daniel Paraschiv (22 de ani) este unul dintre jucătorii care vor pleca de la Viitorul Pandurii în această vară. La finalul meciului retur cu Universitatea Craiova, din semifinalele Cupei României, terminat la egalitate, 2-2 (2-5 la general), Paraschiv a vorbit despre situația sa și posibilitatea unui transfer-surpriză la CFR Cluj.

Daniel Paraschiv: ”Faptul că sunt asociat cu echipa campioană a României mă bucură”
Daniel Paraschiv a declarat ferm că va pleca de la Viitorul Pandurii în această vară, dar nu știe exact ce direcție va alege. Pe urmele sale se află mai multe echipe, lucru știut chiar din timpul sezonului regular al Ligii 2, iar una dintre ele ar fi CFR Cluj. Paraschiv nu a dat prea multe detalii despre posibilitatea trecerii la campioana României, dar i-ar surâde ideea unui transfer acolo.

”Voi pleca de la Viitorul Pandurii, dar ce voi face din sezonul viitor nu ştiu. Se vorbeşte de CFR Cluj, mă bucură, normal. Faptul că sunt asociat cu echipa campioană a României mă bucură”, a spus Daniel Paraschiv, citat de TelekomSport.

Daniel Paraschiv a făcut un sezon bun pentru Viitorul Pandurii. În totalul celor 24 de meciuri jucate în campionatul Ligii 2, a marcat de nouă ori. În Cupa României, în cinci partide a înscris de patru ori.

Daniel Paraschiv va fi, iată, a doua plecare sigură de la Viitorul Pandurii din această vară. Liga2.ro a prezentat în exclusivitate contractul semnat de Andrei Dragu (21 de ani) cu echipa de primă ligă, FC Botoșani.

Daniel Paraschiv: ”Dacă încercam să jucăm cu aceeaşi atitudine şi în primul meci, nu spun că ne-am fi calificat, dar sigur era mai interesant”
Referitor la partida cu Universitatea Craiova, Daniel Paraschiv se aștepta ca Viitorul Pandurii să facă un meci bun, chiar dacă nu mulți dădeau șanse formației sale la un rezultat pozitiv, cu locul 3 din Liga 1. Jucătorul gorjenilor a declarat că dacă atmosfera la echipă și încrederea era aceeași și la partida tur, de pe ”Ion Oblemenco”, Viitorul Pandurii putea chiar să producă surpriza.

”A fost poate neaşteptat să jucăm atât de bine împotriva unei echipe de top din Liga 1. Am deschis scorul, am prins puţină speranţă, dar apoi o greşeală personală şi s-a întâmplat să primim acel gol. Am jucat contra unei echipe de prestigiu, care era greu să piardă avantajul din tur.

Într-un singur meci se pot întâmpla surprize, dar în dublă manşă e mai greu. Cred că dacă încercam să jucăm cu aceeaşi atitudine şi în primul meci, nu spun că ne-am fi calificat, dar sigur era mai interesant.

A fost un sezon cu bune şi cu rele, dar nu mă gândesc că e ceva negativ că am ratat playofful. În vară nu ne dădea nimeni şanse să ne salvăm, dar am avut un parcus miraculos în Cupă. Eu zic că în play-off fiecare echipă are şansa ei. Mergem înainte şi încercăm să fim mai buni de la an la an”, a mai declarat Paraschiv.

Viitorul Pandurii a făcut un meci bun cu Universitatea Craiova, pe teren propriu, miercuri seară. A condus de două ori echipa de pe podiumul Ligii 1, după golurile lui Darius Buia (minutul 17) și Daniel Paraschiv (minutul 29), dar oltenii au revenit de fiecare dată. Reagy Ofosu (minutul 19) și Alexandru Tudorie (minutul 36) au fost marcatorii craiovenilor.