Eveniment

Discernământ! Expertiza psihiatrică trimite după gratii tânărul care și-a omorât mama cu toporul

Tânărul de 30 de ani care este acuzat de anchetatori că marți dimineață și-a omorât mama cu mai multe lovituri de topor, asta în timp ce femeia de 53 de ani dormea, a ajuns în arestul IPJ Gorj, pentru 24 de ore. Astăzi se va decide dacă fiul acuzat de crimă va petrece încă 29 de zile după gratii în arest ori va reveni la Spitalul de Psihiatrie Jebel, locul de unde a plecat în urmă cu doar trei luni de zile. Tânărul nu își recunoaște faptele, procurorii precizând că acesta, la momentul comiterii crimei, era beat criță.

Crima abominabilă petrecută marți dimineață în localitatea Valea Mare, comuna Runcu, a oripilat comunitatea. Pe grupurile de socializare din zonă s-au postat mesaje de condoleanțe și păreri de rău la adresa victimei acestei crime. Mama de 53 de ani a căzut, de altfel, victimă chiar nebuniei propriului fiu, spun localnicii, dar discenământul făptașului va fi decis doar de o expertiză psihiatrică a suspectului, momentan urmărit penal pentru omor.

La ieșirea de la Parchetul Județean Gorj, acesta nu a recunoscut nici în fața jurnaliștilor că a comis crima, și a spus clar că nu a comis fapta. Asta deși a fost găsit lângă cadavrul pe care l-am târât în curtea locuinței, corpul neînsuflețit al femeii fiind găsit lângă poarta locuinţei.

Deși fiul a ajuns la Jebel tot pentru agresiune, mama și-a așteptat acasă fiul, fără teama că violența acestuia se va răsfrânge astfel asupra sa.

Daca anchetă psihiatrică va decide că făptașul a fost fără discenământul, criminalul poate scăpa de răspunderea penală. Alcoolul nu îl ajută în această cauză, dar totul va fi clarificat la finalul anchetei.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *