
Primăria Târgu Jiu a alocat fonduri pentru achiziția și înlocuirea echipamentelor destinate parcurilor și terenurilor de joacă din municipiu. În cadrul acestui proiect, se urmărește înlocuirea aparatelor care sunt defecte și care nu mai pot fi reparate, cu echipamente noi, conforme standardelor de siguranță și calitate în vigoare. Această măsură vizează atât locurile de joacă situate în principalele parcuri ale orașului, cât și alte spații special amenajate pentru recreerea copiilor.
Locurile de joacă reprezintă spații folosite frecvent, în special în sezonul estival, când un număr semnificativ de părinți împreună cu copiii lor vizitează parcurile municipale. Aceștia utilizează echipamentele disponibile pentru activități de recreere și petrecere a timpului liber în aer liber. În acest context, este necesară asigurarea unor condiții adecvate pentru siguranța și confortul utilizatorilor, prin modernizarea echipamentelor existente.
Fondurile alocate în prima etapă pentru achiziția și instalarea noilor echipamente se ridică la câteva sute de mii de lei. În funcție de rezultatele acestei faze, pot fi prevăzute și alte intervenții similare în viitor, pentru continuarea procesului de modernizare a infrastructurii recreative din municipiu.




