Ultima oră

Femeie care și-a ucis soțul, achitată. Instanța de judecată a stabilit că a fost legitimă apărare

O femeie care și-a ucis soțul a fost achitată definitiv de Curtea de Apel Iași. Magistraţii au stabilit că femeia a acţionat în legitimă apărare, după ce trei decenii a suportat abuzuri cumplite.

Totul a avut loc în august 2022, când o ceartă între cei doi soți a escaladat tragic. Bărbatul s-a trezit furios și a început să-și lovească soția cu pumnii, acuzând-o că nu și-ar fi făcut treaba prin gospodărie.

La un moment dat, acesta a luat un țăruș metalic și a lovit-o de mai multe ori în zona feței. Temându-se pentru viața ei, femeia a pus mâna pe un cuțit și l-a înjunghiat în piept.

Acuzată de omor, femeia risca 25 de ani de închisoare. Tribunalul din Iaşi a respins apărarea, susţinând că nu au fost întrunite condiţiile legitimei apărări.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *