Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, a participat sâmbătă la sfințirea celui de-al doilea sediu AUR din Constanța, cu doar o săptămână înainte de turul doi al alegerilor prezidențiale anticipate. Evenimentul, marcat de rugăciuni și urări adresate liderilor formațiunii, contravine interdicțiilor clare din Statutul Bisericii Ortodoxe Române privind implicarea clerului în politică.
Potrivit relatărilor Mediafax și Constanța 100%, ierarhul le-a transmis membrilor AUR urări de „rezultat bun” și „credință luminată”, adăugând că are „nădejdea că rugăciunile îi vor ține” și că „dacă Dumnezeu dă, va fi bine”. El i-a încurajat să fie „model de lumină, statornicie, credință, dragoste de Dumnezeu, biserică, neam și țară”.
În timpul slujbei, IPS Teodosie a binecuvântat și nominal mai mulți lideri AUR, printre care persoane cu numele George, Ana-Maria și Călin, urându-le „nădejde tare”.
Aceasta nu este prima abatere de la regulile BOR a ierarhului de la Constanța. În februarie, Teodosie a fost sancționat cu „dojană sinodală” de Sfântul Sinod pentru declarații cu conținut politic, printre care și aprecierea publică a fostului candidat Călin Georgescu drept „om al lui Dumnezeu”. Sinodul a considerat că astfel de ieșiri au generat „tulburare și dezbinare” în Biserică și dificultăți în relația cu autoritățile.
În 2022, Patriarhia Română l-a mustrat oficial pentru declarații în favoarea președintelui rus Vladimir Putin, pe care l-a descris drept „cel mai mare conducător al lumii” și „apărător al credinței ortodoxe”, în contextul invaziei din Ucraina.
Statutul Bisericii Ortodoxe Române interzice explicit implicarea clericilor în activități partinice și promovarea de persoane sau doctrine politice, iar încălcarea acestor norme poate duce la sancțiuni disciplinare.
0 88