Actualitate

Lecție predată de turiștii străini care ajung în Parcul Național „Defileul Jiului“: au strâns gunoaiele aruncate de români!

Tot mai mulți turiști străini ajung în Parcul Național „Defileul Jiului“, care se întinde pe raza județelor Gorj și Hunedoara. „Sunt atrași de sălbăticia locurilor, deoarece văd că nu sunt construcții și vor să admire pădurile care sunt, unele dintre ele, în catalogul pădurilor cvasi virgine. Se bucură să vadă cum trăiesc oamenii și acum, în conformitate cu tradițiile“, spune Marin Șerban, directorul Parcului Național „Defileul Jiului“.

Turiștii străini ajung cu mașinile de teren pe drumuri forestiere, după care fac popasuri. Marin Șerban spune că în Parcul Național „Defileul Jiului“ a ajuns chiar și un turist din Australia.

Turiștii străini veniți în Defileul Jiului au adunat chiar deșeurile găsite în Parcul Național. ”Am fost extrem de impresionat pentru că ei au făcut igienizare în anumite zone. Au cerut expres să oprească mașina și să strângă deșeurile din anumite zone și au venit cu sacii de deșeuri în spate. Ne-au spus că trebuie să ținem cu dinții de natură și să ținem locurile curate. Au adunat chiar mucuri de țigară și chiar lemne pe care s-au scurs uleiuri de la mașini“, a precizat Marin Șerban.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *