Curiozități

O statuie veche de 1.800 de ani a fost găsită într-un oraș antic din Turcia

Arheologii din Turcia au dezgropat în İzmir o statuie a unei femei, datând de acum circa 1.800 de ani.

Departamentul de excavări din cadrul Ministerului Turc al Culturii și Turismului a anunțat că statuia a fost găsită în orașul antic Metropolis (în prezent Torbali) situat în districtul Torbalı din İzmir.

„Săpăturile noastre vor continua în 2021”, au anunțat oficialii ministerului citați de Hurriyet Daily.

Orașul antic Metropolis este localizat la 40 de kilometri de İzmir și la 45 de kilometri de faimosul oraș antic Efes.

Un oraș vechi de mii de ani
Situl, în care se găsesc dovezi din perioadele clasică, elenistică, romană, bizantină și otomană, este în curs de excavare de ani de zile ca parte a unui proiect realizat în comun de Ministerul Culturii și Turismului și Universitatea Celal Bayar. La acest proiect participă și oameni de știință de la universități din străinătate.

Descoperirile anterioare făcute la Metropolis au arătat că Zeus, șeful spiritual suprem în mitologia elenistică, a fost cunoscut pentru prima dată în lume cu titlul de „Krezimos”, care se referea la rolul lui de a aduce abundența și bunăstarea locuitorilor zonei.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *