Sport

Pandurii, punct de moral cu noul lider ASU Poli

Deși întâlnea echipa cotată cu șanse reale la promovarea în Liga 1, de care o despărțea nu mai puțin 23 de puncte, ultima clasată din Liga 2, Pandurii Târgu Jiu, a jucat, de la egal la egal, cu ASU Politehnica Timișoara, în etapa a 19-a.

Drept dovadă și rezultatul final al jocului de la Târgu Jiu, 1-1, însă și realitatea din teren a reflectat, oarecum, scorul de pe tabelă după ultimul fluier al arbitrului.

Ultima clasată Pandurii, puțin mai slabă în atac față de noul lider ASU Poli
Pandurii chiar a dechis scorul, în minutul 19, prin lovitura de cap a lui Felipe Acosta, după cornerul lui Sebastian Velcotă, iar Dorin Codrea a egalat, 6 minute mai târziu, printr-un șut puternic, de la 12 de metri. În partea secundă nu s-a expediat niciun șut pe poartă, până în minutul 88, când balonul lui Rus, din unghi, care oricum nu prinde cadrul porții, a fost șters cu vârfurile mănușilor de portarul Aldescu. Cu 4 minute mai devreme, Munteanu, nemarcat, a tras mult peste poartă, din 10 metri, după pasa, de pe dreapta, a lui Popovici.

S-a încheiat 1-1, rezultat prin care ASU Politehnica a urcat pe primul loc, cu un punct peste ”FC U” Craiova, învinsă vineri, la Cluj, de Universitatea, cu 1-0, în prologul etapei a 19-a. În cazul unui succes la Târgu Jiu, echipa timișoreană s-ar fi distanțat la trei puncte în fruntea clasamentului. De partea cealaltă, Pandurii a rămas tot pe ultimul loc, dar a ajuns la 9 puncte, după ce și etapă trecută remizase, tot scor 1-1, la Aerostar Bacău.

Călin Cojocaru, după ce a încurcat ASU Poli cu Pandurii: ”Nu s-a văzut diferența dintre ei și noi”
Curios faptul că, deși cele două echipe sunt despărțite de 23 de puncte, noul lider ASU Politehnica are doar două goluri marcate în plus față de ultima clasată Pandurii (18 față de 16)! Practic, bănățenii au o medie de doar un gol per joc! La capitolul goluri primite, ASU are însă doar 12 în 18 jocuri, în timp ce gorjenii au încasat nu mai puțin de 33 pe teren, în 16 jocuri, plus alte trei la masa verde, când au pierdut meciul de la Metaloglobus, din prima etapă, fiindcă n-au efectuat teste PCR, ci doar rapide antigene!

”Un meci greu, fiindcă întâlneam echipa de pe primul loc (n.r. – înainte de etapă, cât și înainte de joc, ASU Poli era pe locul 2, la egalitate cu liderul), dar pe teren nu s-a văzut diferenta dintre ei și noi, ca de altfel nici la jocul nostru cu FCU Craiova, pierdut pe fondul unui ghinion teribil, în prelungiri. Azi am stat mai bine în teren. Am fost mai agresivi. Nu ne-am creat multe ocazii, dar, per ansamblu, a fost un joc frumos, iar rezultatul e echitabil. Au fost și tensiuni, dar de asta e fotbalul frumos”, a declarat antrenorul Călin Cojocaru.

Marian Pleașcă, la (re)debutul la Târgu Jiu. Cojocare crede în salvarea de la retrogradare
La Pandurii a debutat, pe teren prorpiu, și fundașul Marian Pleașcă, fost la UTA, în Liga 1, în prima parte a acestui sezon. Pleașcă jucase și etapa trecută, la Bacău.

”Un jucător foarte bun, de valoare, care ne ajută, dar azi tot grupul a contat. Toată lumea se uită la noi ca la echipa de pe ultimul loc, dar o echipă de pe ultimul loc nu poate marca 15 din 16 goluri din acțiune. Azi cred că a fost primul nostru gol din fază fixă. Am păcătuit în trecut pe faza defensivă, dar etapa trecută cu Bacău și acum cu Poli, n-am mai făcut greșeli și asta s a văzut în rezultate. Vrem să mai acumulăm puncte în cele două etape rămase de disputat pentru noi în sezonul regular, iar apoi în play-out să jucăm meciurile ca pe o finală, fiindcă putem să ne salvăm de la retrogradare”, a conchis Cojocaru.

Marian Pleașcă, ajuns acum la vârsta de 31 de ani, a mai jucat la Pandurii între 2009-2017, după care a plecat la FCSB și a mai trecut pe la FC Voluntari, Gaz Metan Mediaș și UTA, înainte să revină, în iarnă, la gorjeni.

Pandurii, cu 9 puncte acumulate în 17 meciuri disputate în 19 etape ocupă ultimul loc în Liga 2, 20. Etapa viitoare, echipa gorjeană va juca la SCM Gloria Buzău, iar în ultima rundă a sezonului regular va evolua la Târgu Jiu cu Unirea Slobozia altă echipă implicată în lupta pentru evitarea retrogradării.