Poliţiştii Capitalei au efectuat cinci percheziţii domiciliare în judeţele Constanţa şi Ilfov şi în Bucureşti într-un dosar în care se fac cercetări privind săvârşirea mai multor infracţiuni informatice, trei bărbaţi fiind reţinuţi după ce au transferat aproximativ 10.000 de euro din conturile unor persoane cărora le-au obţinut fraudulos credenţialele de acces în aplicaţii pentru operaţiuni bancare.
„În perioada septembrie – decembrie 2022, trei bărbaţi au creat link-uri de phishing privind interfaţa unei aplicaţii pentru operaţiuni bancare, pe care le-au trimis prin sms către mai multe persoane, sub pretextul actualizării de date, obţinând astfel credenţialele lor de acces în aplicaţia respectivă”, informează un comunicat al Direcţiei Generale a Poliţiei Municipiului Bucureşti (DGPMB).
Bănuiţii au folosit aceste date pentru a accesa fără drept conturile de internet banking ale persoanelor vătămate, transferând diferite sume de bani din conturile acestora către alte conturi bancare sau de criptomonedă deschise pe numele unor interpuşi, cauzând un prejudiciu de aproximativ 10.000 de euro.
0 4.061