Ultima oră

Persoană din Motru, sancționată pentru că îndemnat pe Facebook să voteze un candidat

O persoană din Motru a fost sancționată contravențional cu avertisment, pentru că a postat mesaje de pe două conturi de socializare pentru votarea unui candidat la Camera Deputaților: „La data de 1 decembrie a.c., polițiști din cadrul Poliției Orașului Motru au fost sesizați cu privire la faptul că pe două conturi de socializare atribuite aceluiași utilizator, ar fi fost distribuite mesaje din partea conducerii unui partid politic, prin care alegătorii erau îndemnați să voteze candidatul acestui partid la alegerile pentru Senat și Camera Deputaților, existând totodată suspiciuni cu privire la respectarea prevederilor privind finanțarea partidului politic și campaniei electorale.
Ca urmare a verificărilor efectuate de polițiști, a reieșit faptul că cele sesizate se confirmă, utilizatorul profilului de socializare fiind sancționat contravențional cu avertisment pentru nerespectarea art. 98, lit. t din Lg. 208/2015.
În temeiul sesizării, a fost înregistrată o lucrare generală, care a fost înaintată către A.E.P., pentru verificarea suspiciunilor privind finanțarea campaniei electorale în ceea ce privește finanțarea mandatarului și luarea măsurilor legale“.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *