Ultima oră

Ploi, lapoviță și ninsoare în mai multe zone din țară

Meteorologii anunță precipitații în mai multe zone din țară vineri, 15 octombrie. Vremea va fi rece şi în general închisă.

Vremea se menține în continuare rece, iar cerul rămâne noros în partea de centru și nord a țării, potrivit Observator. În restul zonelor, cerul va fi variabil cu înnorări de-alungul zilei.

Vor fi precipitații slabe sub formă de ploaie în zona Dobrogei și izolat în Muntenia şi mixte pe arii restrânse în Maramureş, Transilvania şi în nordul Moldovei.

La munte va ninge slab, iar vântul va sufla slab şi moderat, temporar cu intensificări în zona înaltă, cu viteze de 60…70 km/h în Carpaţii Meridionali şi în Carpaţii de Curbură. Temperaturile maxime vor fi de 1-2 grade în Maramureș și estul Transilvaniei, iar în dealurile subcarpatice ale Olteniei şi ale Munteniei va fi ceva mai cald, cu maxime de 10 grade. Minimele în această zonă vor fi între -4 și 2 grade.

În zonele joase din vest, centru şi sud-vest va fi ceață în perioada dimineții.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *