Doamnelor și domnilor, de la începerea procesului de vot, în secțiile de votare din județul Gorj nu au fost înregistrate incidente deosebite din punct de vedere al atribuțiilor structurilor Ministerului Afacerilor Interne.
Astăzi, în jurul orei 12.00, pe raza municipiului Târgu Jiu, trei persoane au fost sancționate cu amenzi în cuantum total de 3.000 de lei, pentru nerespectarea prevederilor privind comercializarea și consumul băuturilor alcoolice, conform art. 43, alin. 12, din Legea 370/2004 R, care prevede că ”în ziua votării, între orele 07:00-21:00 sunt interzise comercializarea și consumul băuturilor alcoolice în spațiul de protecție al secției de votare prevăzut la alin. 6”, (până la o distanță de 500 m).
Pentru orele următoare, efectivele angrenate în județ vor continua misiunile de menținere a siguranței publice, cu precădere în zona secțiilor de votare, pentru ca procesul de vot să decurgă fără probleme.
De asemenea, polițiști de ordine publică, echipaje de poliție rutieră și jandarmi sunt prezenți în teren, pentru a preveni și combate orice încălcare a legii.
O atenție deosebită va fi acordată soluționării cu celeritate a sesizărilor care au legătură cu alegerile.
7 persoane private de libertate, care în prezent sunt încarcerate în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Gorj și-au exercitat dreptul la vot prin intermediul urnei mobile, pentru alegerile prezidențiale.
Pentru orele următoare, efectivele MAI din județul Gorj vor continua misiunile de menținere a siguranței publice la nivelul întregului județ.
CENTRUL DE COMUNICARE JUDEȚEAN GORJ