Ultima oră

Problemele UM Sadu. Așteaptă întâlnirea cu noul ministru al Economiei

Liderul sindical din cadrul Uzinei Mecanice Sadu, Marius Borcan, așteaptă să discute cu noul ministru al Economiei, Radu Miruță, despre problemele fabricii de armament de la Bumbești-Jiu.

Uzina Mecanică Sadu are în continuare nevoie de investiții. Unitatea se confruntă cu o lipsă de materie primă. O altă problemă este cea a achiziționării de pulberi. Marius Borcan, liderul sindical din cadrul fabricii de armament, speră ca, în perioada următoare, reprezentanții industriei de Apărare să aibă o întâlnire cu noul ministru al Economiei, gorjeanul Radu Miruță, pentru a discuta despre problemele cu care se confruntă.

“Ne bucură faptul că domnul Miruță este ministrul Economiei și că avem, acolo, în fruntea Ministerului Economiei un gorjean. Eu cred că e un lucru bun atât pentru Gorj, cât și pentru Uzina Mecanică Sadu. Acum, vom vedea. Noi, de fiecare dată, atunci când a fost instalat un ministru nou, în cel mai scurt timp, am avut o întâlnire cu dumnealui, vorbesc de întreaga industrie de apărare, vom pune pe hârtie ceea ce trebuie făcut și eu cred că vom reuși, până la urmă. În ceea ce privește Uzina Mecanică Sadu, în continuare are nevoie de investiții, de menținerea locurilor de muncă pentru a plăti specialiștii și cred că, până la urmă, vom intra într-un ritm normal. De data aceasta, poate, speranța este mult mai mare ca oricând. Cu Radu Miruță în fruntea economiei să sperăm că se va izbândi visul nostru și va reporni motoarele economiei în Gorj. Evident că noi, astăzi, ne confruntăm cu o lipsă de materie primă, care, în scurt timp, probabil, va fi rezolvată. Combinatul de la Galați și-a dat drumul și, probabil, în 2 luni, ne va sosi și nouă materia primă, e vorba de banda de oțel pe care o primim de la Galați, și pe partea de pulberi suntem în continuare aproape de a reuși acest lucru. Sadu are, la ora actuală, niște comenzi și niște contracte foarte bine plătite cu Armata Română, iar dacă vom reuși, în 2 luni, să funcționeze producția la UM Sadu, lucrurile vor intra pe făgașul normal. Miruță, din fruntea acestui minister, poate să sprijine uzina și poate s-o facă”, a conchis sindicalistul.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *