Ultima oră

RATA de infectare, în creștere la nivel național! TOPUL județelor cu cele mai multe cazuri – Unde sunt focarele COVID-19

București, Cluj și Timiș conduc în topul județelor cu cele mai multe cazuri în ultimele 24 de ore. În același timp, rata de infectare cea mai mare este în Satu Mare, care a depășit 2, iar Bucureștiul, Timșu, Ilfov și Cluj sunt în creștere, ca număr de cazuri în ultimele două săptămâni la mia de locuitori.

Trei județe au o rată de infectare de peste 1,5 cazuri de Covid-19 la mia de locuitori în ultimele 14 zile: Satu Mare – 2.12, Ilfov – 1,61 și Bistrița- Năsăud – 1,53, București – 1,37. Sub 0,3 la mie s-a raportat în Harghita, Covasana și Brăila, după cum o arată și graficul de incidență. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.648 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21621320,44
2.Arad24295460,61
3.Argeș27991240,42
4.Bacău27178580,76
5.Bihor29787560,39
6.Bistrița-Năsăud12803641,53
7.Botoșani14695480,63
8.Brașov44432650,59
9.Brăila1351090,26
10.Buzău12898210,39
11.Caraș-Severin11940360,77
12.Călărași10611340,72
13.Cluj595931121,33
14.Constanța44451820,91
15.Covasna8626120,15
16.Dâmbovița23012280,44
17.Dolj27695750,87
18.Galați28465430,71
19.Giurgiu11450210,90
20.Gorj9480210,45
21.Harghita8452220,21
22.Hunedoara23412440,48
23.Ialomița11077150,50
24.Iași43730870,61
25.Ilfov46775641,61
26.Maramureș21411861,10
27.Mehedinți8579280,44
28.Mureș24389120,38
29.Neamț19809560,80
30.Olt15131390,71
31.Prahova36508820,66
32.Satu Mare14282952,12
33.Sălaj11224380,64
34.Sibiu27167320,80
35.Suceava25589810,92
36.Teleorman14381421,06
37.Timiș56366991,36
38.Tulcea8627110,41
39.Vaslui16559530,61
40.Vâlcea16787250,48
41.Vrancea11071240,64
42.Mun. București1901583691,37
43.Din străinătate**119922
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

1333*

335
 TOTAL1.118.5492.648

Articole asemănătoare:

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button