SportUltima oră

Record mondial: un meci de fotbal s-a încheiat după 56 de penalty-uri

Un meci de fotbal dintre două echipe din Israel s-a putut încheia doar după cea de-a 56-a lovitură de departajare, în condițiile în care, la capătul prelungilor, scorul era egal.

Echipele israeliene SC Dimona și Shimshon Tel Aviv au susținut, luni, meciul de baraj contând pentru semifinalele play off-ului de promovare în Liga a treia.

Întrucât scorul a rămas egal, 2 – 2, la capătul reprizelor de prelungiri, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

Dimona s-a impus în final cu 23-22, după ce fiecare echipă a executat 28 de penalty-uri, stabilind, astfel, un nou record mondial.

Precedentul record, de 54 de lovituri de departajare necesare pentru a încheia un meci de fotbal, a fost stabilit în martie 2022, în Anglia.

Atunci, când Washington a învins Bedlington cu 25-24, în timpul unui meci din primul tur al competiției Ernest Armstrong Memorial Cup.

Sursa: Mediafax