Ultima oră

Șase persoane prinse „la negru” la pensiunile din Rânca! ITM a aplicat amenzi!

Doi angajatori care prestează activitate în domeniul turismului în stațiunea Rânca,  au fost sancționați de inspectorii de munca din cadrul ITM Gorj, cu amendă în cuantum de 120.000 de lei, pentru folosirea în activitate a șase persoane fără forme legale de angajare.

De asemenea, pentru deficiențele constatate, s-au dispus 88 de măsuri de remediere, ce trebuie duse la îndeplinire într-un termen stabilit de către inspectorii de muncă.

Domeniul turismului este, în continuare, un domeniu cu un grad ridicat de incidență a muncii fără forme legale de angajare, motiv pentru care reprezintă un obiectiv permanent în acțiunile de control  ale inspectorilor de muncă în perioada următoare.

În perioada 01-05 februarie 2021, Inspectoratul Teritorial de Muncă Gorj a efectuat 28 de controale pentru verificarea respectării legislației muncii de către angajatori, în domeniul relațiilor de muncă, al securității și sănătății în muncă, precum și controale în vederea limitării răspândirii SARS-CoV-2.

Au fost aplicate 22 de sancțiuni, valoarea amenzilor fiind de 195.000 de lei.

„Verificarea respectării măsurilor de prevenție și protecție în vederea limitării răspândirii SARS-CoV-2, precum și munca nedeclarată sunt două obiective prioritare în activitatea instituției”, a declarat George Octavian Romanescu, inspector șef al Inspectoratului Teritorial de Muncă Gorj.

 

 

 

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *