Ultima oră

Starea de urgenţă va fi prelungită cu încă o lună de zile

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, luni, că va prelungi starea de urgenţă cu încă o lună de zile şi a solicitat Guvernului să vină cu măsuri care să fie incluse în noul decret. Sunt lucruri care „se mișcă”, a spus preşedintele, dar, deşi nu sunt foarte multe cazuri de COVID-19, nu este momentul ca românii să se relaxeze.

„În comparaţie cu alte state, creşterea numărului de persoane nu a fost aşa mare cum am observat în alte ţări unde avem mulţi români: Italia, Spania.

Acest lucru vine din faptul că noi din timp am luat măsuri foarte ferme.

Trebuie să vă avertizez că nu e momentul să ne relaxăm în niciun caz şi nu trebuie să nu mai respectăm indicaţiile autorităţilor.

Evoluţia depinde de felul în care respectăm indicaţiile autorităţilor. Numai aşa e posibil să nu avem o creştere foarte mare.

Dacă nu le respectăm, e posibil să ajungem în scenarii ca alte ţări.

Nu suntem încă la vârful epidemiei, în niciun caz nu e momentul să ne relaxăm, dar să nu fim panicaţi şi să respectăm indicaţiile autorităţilor”, a spus preşedintele Klaus Iohannis.

Despre starea de urgenţă

„La începutul săptămânii viitoare voi emite un nou decret care va prelungi starea de urgenţă cu încă o lună.

Am solicitat Guvernului să vină cu propuneri pentru a fi incluse în acest decret”, a continuat preşedintele.

sursa: antena3.ro

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *