Funcționale au mai rămas doar bazinele, aflate în proprietatea CE Oltenia, la fel ca și baza de tratament și blocul din vecinătatea acesteia, denumit, pretențios, hotel, aflate în paragină.
35 de lei de persoană, în week-end și 32 de lei, în cursul săptămânii e prețul biletului de intrare la bazine, comparativ cu cel de la piscinele din Tg-Jiu, iar oamenii se plâng că de banii ăștia nu primesc nici măcar o pungă cu nămol, așa că, după după două-trei ore pe plajă, au plecat acasă.
Pentru a redeveni stațiune, ar trebui să fie autorizată de către Ministerul Sănătății și Institutul Naţional de Recuperare, Medicină Fizică şi Balneoclimatologie Bucureşti, numai că, trebuie îndeplinite mai multe condiții printre care clădiri moderne, cu circuite funcţionale, aparatură medicală, studii complexe privind protecţia sanitară, valorificarea şi atestarea calitativă a factorilor terapeutici naturali folosiţi în terapie în baza de tratament şi recunoscuţi ca atare și nu în ultimul rând medic și personal de de specialitate în recuperare, medicină fizică şi balneologie, precum și un număr minim de patru proceduri majore (fizioterapie, kinetoterapie, masoterapie, hidroterapie, termoterapie, aeroterapie, mofetoterapie, nămoloterapie, crenoterapie, salinoterapie) din care cel puţin una valorifică un factor terapeutic natural.
”Eu o să încerc să fac totul ca Săcelu să redevină stațiune balneoclimaterică. Chiar zile eacestea voi avea, din nou, o discuție cu reprezentantul Guvernului pentru preluarea bazei de tratament. Am avut întâlniri cu parlamentarii gorjeni și autoritățile județene și reprezentanți ai CEO și am făcut un referat către Guvern și premier prin care am solicitat ca prin Ministerul Energiei și Ministerul Dezvoltării să se facă o compensare cu Ministerul Finanțelor pe debitele pe care le are compania de achitat, iar mai apoi să ne-o dea cu titlu gratuit. Aș putea accesa fonduri europene pentru reabilitarea clădirilor pentru că fără această bază de tratament nu pot dezvolta comuna”, afirmă primarul Gheorghe Dumitrelea.