Social

Sute de gorjeni depistați cu hepatită în cadrul unei campanii

Peste 300 de gorjeni au fost depistați cu hepatită B și C, în urma unei campanii finanțate din fondurile europene. 250 dintre aceștia s-au prezentat deja la Centrul de Prevenție pentru diagnostic și tratament.

În cadrul Campaniei de testare pentru hepatitele virale din programul LIVE(RO)2-SUD derulate în județul Gorj au fost testate 10.436 de persoane, dintre care 317 au avut rezultat pozitiv la infecția cu virusurile hepatice B sau C.

„Prevalență record de 3,04% a virusurilor hepatice B și C. Din totalul pacienților depistați pozitiv, 232 sunt infectați cu virusul hepatic B (2,22%) prevalență raportată la subiecții testați și 85 sunt infectați cu virusul hepatic C (0,81%). Un pacient a fost depistat cu ambele infecții, B+C. Cu o prevalență generală de 3,04% la infecțiile virale cu virusurile hepatice B și C, județul Gorj este singurul din zona de acoperire a proiectului LIVE(RO)2-SUD cu o prevalență de peste trei procente. Persoanele depistate pozitiv nu își cunoșteau condiția și, prin urmare, puteau transmite virusul în comunitate fără voia lor“, se arată într-un comunicat de presă.

Campania de testare din județul Gorj a fost lansată în luna martie 2023 și s-a încheiat în luna septembrie 2023, derulându-se prin intermediul celor 46 de cabinete de medicină de familie afiliate, sub coordonarea managerului de proiect Liliana Gheorghe, profesor de Gastroenterologie și Hepatologie la UMF Carol Davila București, Institutul Clinic Fundeni.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *