„În şedinţa Biroului Politic Judeţean de astăzi, 04.05.2023, după o evaluare a activităţii din ultimele luni, s-a luat decizia dizolvării a patru organizaţii locale şi numirea unor preşedinţi interimari, până la organizarea alegerilor (Târgu Jiu, Turcineşti, Bolboşi şi Prigoria).
PNL Tg-Jiu este una dintre organizaţiile dizolvate, interimatul va fi asigurat de vicepreşedintele PNL Gorj, Iulian Popescu.
Principalul motiv care a stat la baza acestei decizii este refuzul explicit şi repetat al conducerilor locale de a începe organizarea şi întărirea organizaţiilor vizate.
Modelul de organizare adoptat prin decizie BPJ în luna ianuarie a devenit modelul după care se lucrează în toate filialele PNL din ţară.
Dizolvarea unei organizaţii locale nu înseamnă şi exluderea vreunui membru al PNL Gorj.
Conducerea PNL Gorj îşi doreşte ca toţi membrii partidului, vechi sau noi, să găsească cea mai bună cale de a lucra împreună pentru atigerea obiectivului pe care ni l-am propus: câştigarea tuturor alegerilor din 2024!
Preşedintele PNL Gorj, Ion Iordache, a transmis un mesaj tuturor colegilor: „Lăsaţi politica şi hai la treabă!””, este comunicatul oficial al PNL Gorj.