Actualitate

Uzina Mecanică Sadu primește 800.000 de euro pentru demontarea muniției din depozitele MApN și MAI

Uzina Mecanică (UM) Sadu, din județul Gorj, va beneficia de o finanțare de aproximativ 800.000 de euro pentru activitatea de demontare a muniției aflate în depozitele Ministerului Apărării Naționale (MApN) și ale Ministerului Afacerilor Interne (MAI), a anunțat vineri ministrul Economiei, Radu Miruță, într-o conferință de presă susținută la Târgu Jiu.

„O veste bună pentru UM Sadu, unde a ajuns suma de aproximativ 800.000 de euro. Oamenii de acolo vor avea, în perioada următoare, de lucru suplimentar. Este un lucru bun, care ajută la menținerea activității uzinei. Muniția existentă în depozitele MApN și MAI trebuie, periodic, demontată, iar această operațiune a fost atribuită către Sadu prin ordin de ministru”, a declarat Miruță.

În ceea ce privește activitatea generală a uzinei, ministrul a subliniat că ritmul de producție a fost afectat de un management pasiv, care a invocat lipsa materiilor prime.

„La Sadu, activitatea a fost blocată de un management pasiv. S-a spus că nu există tablă, dar atâta timp cât există fonduri, nu este justificabil să afirmi că nu poți achiziționa materie primă. Alte uzine din lume reușesc să cumpere tablă, iar Sadu are bani. Nu pot interveni direct într-o situație comercială, dar pot observa că, deși există resurse, nu se întâmplă lucruri”, a adăugat ministrul Economiei.

Uzina Mecanică Sadu este una dintre cele mai vechi unități de profil din România, având o tradiție de peste un secol în producția de muniție și echipamente militare.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *