
Situația județului Gorj, unde cea mai mare parte a pădurilor a fost inclusă într-o zonă de protecție strictă, a fost prezentată în cadrul emisiunii „România, te iubesc“ de la Pro Tv.
Președintele Consiliului Județean Gorj, Cosmin Popescu, a arătat că propunerile au fost făcute din birouri: „Decizii de la birou, consecințe în teren: comunitățile din Gorj merită să fie ascultate
Există o ruptură tot mai vizibilă între hărțile trasate în birourile ministerului, prin firmele contractante, și realitatea de zi cu zi a oamenilor care trăiesc în aceste zone. Stabilirea unor zone de protecție strictă fără consultarea administrațiilor locale, a mediului de afaceri și a comunităților afectate nu înseamnă protejarea mediului, ci ignorarea vieții reale din teren — a proprietarilor de terenuri, a obștilor, a persoanelor fizice și a statului, prin Romsilva.
O democrație funcțională nu se construiește prin ordine transmise de sus în jos, ci prin dialog, transparență și respect reciproc. România este stat membru al Uniunii Europene, iar principiile europene cer consultare publică, participare locală și echilibru între protecția mediului și dezvoltarea comunităților.
Nu putem accepta ca destinele unor localități întregi să fie decise de funcționari care nu au călcat vreodată pe acele meleaguri. Protejarea naturii este o datorie, dar ea trebuie făcută împreună cu oamenii, nu împotriva lor.
Am detaliat aceste aspecte și în cadrul unei emisiuni recente, pe care vă invit să o urmăriți mai jos. Este momentul să deschidem o discuție onestă despre cum putem apăra atât patrimoniul natural, cât și dreptul comunităților la dezvoltare și la o viață demnă“.




