Ultima oră

Turiştii care vor să viziteze Delta Dunării în vara 2025 primesc o veste foarte bună de la societatea de transport Navrom Delta

Societatea Navrom Delta, care asigură transportul regulat de mărfuri şi călători în Delta Dunării, sare în ajutorul turiştilor care vor să viziteze această „perlă” din România, în vara 2025.

Navrom Delta pune la dispoziţia persoanelor care vor să ajungă în Sulina două curse pe zi.

O navă semirapidă şi una clasică, spre Sulina

Cele două nave pleacă din portul Tulcea în fiecare zi, la orele 10:00 şi 13:30, una fiind o navă semirapidă şi cealaltă, clasică.

„Dublarea curselor Tulcea-Sulina în sezonul estival este în conformitate cu prevederile contractului încheiat cu Ministerul Transporturilor. De altfel, atunci când copiii iau vacanţă, numărul călătorilor creşte brusc”, a declarat directorul societăţii de transport Navrom Delta, Nicolae Chichi.

Noul program de transport va fi valabil până pe data de 15 septembrie. Un localnic plăteşte pentru o călătorie Tulcea-Sulina 18 lei dacă alege nava clasică şi 27 de lei pentru o călătorie cu semirapida.

Un turist plăteşte pentru o călătorie Tulcea-Sulina 60 de lei dacă alege nava clasică şi 70 de lei pentru o călătorie cu semirapida.

Poluare mare în Delta Dunării

Garda Naţională de Mediu a dat peste 50 de sancţiuni, în valoare de peste un milion de lei, în urma unor controale făcute în Delta Dunării.

Reprezentanţii Gărzii Naţionale de Mediu au arătat că, în cadrul planului de acţiune ”Control Delta Dunării 2025”, comisarii instituţiei au emis 63 de note de constatare şi au aplicat 52 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.082.500 de lei.

„Unele obiective de primire a turiştilor funcţionează ilegal, fără niciun fel de act de reglementare, avize sau contracte”, conform sursei citate de Pro TV.

În ultima perioadă, sute de metri de plase amplasate ilegal, dar și capcane pentru raci au fost găsite în Delta Dunării. Este perioada de prohibiție generală, iar inspectorii au lansat o amplă operațiune de combatere a braconajului. Și păsările au căzut în capcana plaselor de pescuit.

Peste 20 de plase și 4 capcane pentru raci au fost identificate în total pe lacurile Ceamurlia și Golovița și în zona de refacere biologică Lac Zmeica.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *