
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a anunțat, joi, intenţia de a sesiza Curtea Constituţională cu privire la proiectul de lege care stabileşte pensiile magistraţilor.
„La data de 5 decembrie 2025, ora 12:00, a fost convocată şedinţa Secţiilor Unite ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, în conformitate cu prevederile art. 27 lit. b) din Legea nr.304/2022 privind organizarea judiciară, având ca obiect al ordinii de zi Sesizarea Curţii Constituţionale în vederea exercitării controlului de constituţionalitate, înainte de promulgare, asupra Legii pentru modificarea şi completarea unor acte normative din domeniul pensiilor de serviciu (PL-x nr. 522/2025)”, anunţă, joi, ICCJ, într-un comunicat de presă, potrivit digi24.ro.





ar fi culmea sa nu atace la curte, sa isi piarda privilegile, la noi justitia este proportionala cu venitul,
judecatorii se vaita ca au multe dosare de judecat dar iest la pensie la 50 ani,
sa nu vorbim de modul cum judeca ,pe aceeasi speta se dau hotariri diferite de parca legea este diferita,a se vedea procesele
pe legea 197 si sa nu mai vorbim ca un proces pe aceasta lege poate ajunge si la 3 ani de te face sa crezi ca sateapta sa dea inprimire bietul om