Ultima oră

Coronavirus în România: 69 de decese, între care și o adolescentă, 4.064 de cazuri noi

Sunt 4.064 cazuri noi de coronavirus și 69 de decese, între care și o tânără de 17 ani, în ultimele 24 de ore.

Până astăzi, 6 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 824.995 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

754.335 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.064 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 762 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 20.854 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.03.2021 (10:00) – 06.03.2021 (10:00) au fost raportate 69 de decese (33 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Suceava, Timiș și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 21 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 decese la categoria de peste 80 de ani.

Conform GCS, a murit o tânără de 17 ani din București, care avea comorbidități foarte grave.

Situația pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15982892,34
2.Arad178471342,17
3.Argeș21483410,96
4.Bacău20804641,21
5.Bihor21884881,59
6.Bistrița-Năsăud9004291,15
7.Botoșani11231321,27
8.Brașov332692223,20
9.Brăila10024481,07
10.Buzău9727290,75
11.Caraș-Severin8512251,04
12.Călărași7755200,77
13.Cluj415492123,52
14.Constanța32836661,86
15.Covasna6068350,92
16.Dâmbovița18239491,66
17.Dolj202391161,78
18.Galați20886811,38
19.Giurgiu8123591,83
20.Gorj7264592,04
21.Harghita6357240,79
22.Hunedoara163651472,83
23.Ialomița8397211,12
24.Iași343821411,43
25.Ilfov323511653,63
26.Maramureș175461042,83
27.Mehedinți6222311,16
28.Mureș18261740,97
29.Neamț14417831,33
30.Olt11630421,07
31.Prahova27650620,82
32.Satu Mare10251612,08
33.Sălaj8337592,42
34.Sibiu20548821,99
35.Suceava21395681,10
36.Teleorman10158621,35
37.Timiș410333135,48
38.Tulcea6557261,02
39.Vaslui13280531,05
40.Vâlcea12280781,71
41.Vrancea8464430,97
42.Mun. București1333589063,12
43.Cazuri noi nealocate pe județe3030*-79
 TOTAL824.995

Articole asemănătoare:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button