
Comuna Polovragi ar putea deveni noul pol al turismului în județul Gorj. Va fi construit de la zero un sat de vacanță la intrarea în Cheile Oltețului, la circa 2 kilometri de Mănăstirea Polovragi. Spre deosebire de alte zone turistice, precum Rânca, la Polovragi a fost sistematizat terenul pe care vor fi amplasate unitățile de cazare. Au fost proiectate străzile, iluminatul public, se cunoaște traseul pentru apă și canalizare și pentru celelalte utilități. În total sunt 88 de parcele. Acestea sunt de 400 de metri pătrați și ajung până la 1.200 de metri pătrați.
De asemenea, a fost aprobată o singură culoare pentru fațade, respectiv alb și constructorii vor insista pe materiale precum lemnul și piatra. Acoperișul va fi maro sau roșu și va fi din șiță sau țiglă. Nivelul de înălțime al pensiunilor și al caselor de vacanță va fi de maximum 2 etaje și mansardă. Până în momentul de față au fost concesionate mai mult de două treimi din terenuri.
Problema majoră pentru viitorul sat de vacanță este însă un aviz pe care trebuie să îl acorde Ministerul Culturii. În lipsa avizului, proiectele de infrastructură din zona satului de vacanță avansează greu. Se speră ca în acest an să fie obținut avizul respectiv și situația să fie deblocată.




