„În urma apariției în presa locală a unor informații cu privire la abandonarea unor deșeuri de către șoferul de pe microbuzul școlar al primăriei Albeni, o echipă de comisari din cadrul Gărzii de Mediu Gorj s-a autosesizat și a făcut verificările ce se impun în acest caz. Pentru fapta săvârșită, UAT Albeni a fost sancționată cu amendă în valoare de 15 000 lei”, a anunțat Garda de Mediu Gorj.
Edilul Ionuț Stan a pus însă vina pentru reclamație pe viceprimarul localității și a anunțat că zona a fost salubrizată.
„«VICEPRIMARUL» a reclamat locuitorii din comună Albeni, la presă, că aruncă deșeurile din construcții! Acest individ primește indemnizație de viceprimar de aproximativ 4000 lei doar să reclame. Toate astea pentru că își dorește foarte mult funcția de primar şi nu ştie altceva să facă! Zona a fost salubrizata de angajații primăriei împreuna cu cei de la Legea 416″, a transmis primarul liberal.