Actualitate

Negocieri pentru serviciul centralizat de colectare a deșeurilor

Se poartă negocieri cu încă patru comune pentru ca acestea să poată beneficia de un serviciu centralizat la nivel de județ pentru preluarea deșeurilor. În momentul de față sunt 44 de comune și orașe care fac parte din Asociația de Dezvoltare Intercomunitară în Domeniul Serviciilor Publice de Salubrizare Gorj – ADIS.

Acestea beneficiază de un operator comun de salubritate. Firma care ridică deșeurile din cele 44 de comune și orașe este Polaris. Compania respectivă deține și depozitul de la Târgu Jiu. Pentru anul viitor se poartă discuții pentru ca încă patru comune să intre în sistemul centralizat de gestionare a deșeurilor.

ADIS Gorj are ca scop realizarea în comun a proiectelor de dezvoltare a infrastructurii aferente serviciilor de salubrizare a localităților, pe baza Planului de Dezvoltare al județului Gorj și furnizarea acestor servicii, sub autoritatea fiecărui membru asociat.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *