Actualitate

Parcările de pe DN 66 ar putea fi concesionate unor privați

Secția de Drumuri Naționale Târgu Jiu ia în calcul concesionarea parcărilor de pe DN 66, DE 79. Vreme de mai mulți ani parcările au fost administrate de către stat și a fost foarte greu din toate punctele de vedere.

Parcările au funcționat mai mult ca depozite de gunoi, au avut mobilierul distrus sau au folosit drept baze pentru tinerii care vin să își prezinte unii altora ce îmbunătățiri și-au mai adus autoturismelor. Unele au fost toalete în aer liber.

De-a lungul DN 66 sunt trei parcări mari. Unele din acestea ar putea fi preluate de societăți private pentru a amenaja spații comerciale și terase sau chiar toalete. Cele trei parcări sunt la Rovinari, în Defileul Jiului și la Iezureni. Deocamdată, totul este în stadiul de propunere.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *