Danuț Perca, ales consilier pe lista PNL la Albeni, este noul viceprimar al acestei comune. Liberalul a fost nominalizat și votat într-o ședință incompletă de Consiliul Local, care a avut loc cu doar șapte din cei unsprezece consilieri.
Au lipsit de la nominalizarea viceprimarului câte un consilier de la PSD, PNL, PMP și de la AUR, dar nimeni nu s-a cramponat de cei absenți, ci chiar s-a dat bice pentru alegerea noului viceprimar, cunoscut cu mare influență în rudărie.
De teama unei trădări, situație întâlnită la Bengești Ciocadia, chiar s-a preferat o ședință incompletă în care primarul ales de la PNL să își poată pune în funcția de viceprimar tot un coleg liberal.
Ședință a fost boicotată pe jumătate de aleșii PSD care când au aflat că se votează viceprimarul au părăsit sala de ședință. Au primit un telefon ca să revină la vot, spun cei prezenți la ședință întrunită în timpul programului de lucru.