Dezvăluiri

Răsturnare de situație, în dosarul torționarilor de la SAS! S-a cerut audierea fostului prim-procuror de la Novaci! Vezi ce a propus procurorul de caz!

Procesul agenților de poliție din cadrul Serviciului de Acțiuni Speciale (SAS) al IPJ Gorj, acuzați de tentativă de omor, tortură și purtare abuzivă, a luat o turnură neașteptată. Curtea de Apel Craiova, unde se judecă apelul formulat de inculpați împotriva deciziei Tribunalului Gorj, a intrat într-o nouă fază, marcată de schimbări de strategie și solicitări neașteptate de probe suplimentare.

La termenul de judecată care a avut loc luna trecută, deși o parte dintre inculpați s-au prelevat de dreptul la tăcere, menționând că nu doresc să dea declarații în fața instanței, după audierea lui Ionuț Alin Buligan, cel care a primit 6 ani de închisoare cu executare, cea mai grea pedeapsă la Tribunalul Gorj, doi dintre aceștia au revenit asupra poziției inițiale și au precizat că doresc să fie audiați. Este vorba despre comisarul șef de poliție, Daniel Popescu, pensionat între timp, condamnat și el la 2 ani de închisoare cu suspendare și agentul Tudorel Vlăduț Rovența, achitat de instanța de fond.

Procurorul de ședință a apreciat că se impune readministrarea tuturor probelor testimoniale, în contextul în care, au fost dispuse trei soluţii de achitare de către instanţa de fond, și a considerat ca fiind esenţială audierea persoanei vătămată Constantin Dodoi, fiind în măsură să relateze ceea ce s-a întâmplat, a tatălui acestuia, precum şi a celorlalţi poliţişti audiaţi în cauză în calitate de martori, care l-au adus pe acesta la sediul Poliției Novaci și ofiţerul de serviciu din acea zi. Procurorul a menționat faptul că urmează a se stabili ulterior dacă este necesară audierea tuturor martorilor, având în vedere ca unele declaraţii nu sunt relevante.

Avocatul lui Ionuț Alin Buligan a precizat instanței că sunt martori care nu au fost audiaţi de către Tribunalul Gorj, precum prim-procurorul Parchetului de pe lângă Judecătoria Novaci, de la data comiterii faptelor, care a interacţionat direct cu Dodoi.

Săptămâna trecută a fost acordat un nou termen pentru a fi audiați o parte dintre cei șase polițiști.

sursa foto: craiovajust.ro

Reamintim că, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Gorj a finalizat rechizitoriul și i-a trimis în judecată pe agenții de poliție Ionuț Alin Buligan, Alexandru Cătălin Mihălcescu, Tudorel Vlăduț Rovența, Alexandru Constantin Popescu și șeful dispozitivului de intervenție agent principal Ilie Cosmin Anica, toți făcând parte din Serviciul pentru Acțiuni Speciale al IPJ Gorj, precum și comisarul șef Daniel Popescu, fostul șef al Poliției Novaci, sub acuzațiile de tentativă de omor, tortură și purtare abuzivă. Trebuie reamintit faptul că, pe 20 mai a.c., Constantin Dodoi, un bărbat de 41 de ani, vizat într-o anchetă, după ce a lovit un polițist cu autoturismul și a fugit de la locul faptei, a fost bătut cu bestialitate în sediul Poliției Novaci, după ce a fost prins, și mai apoi, în autospeciala MAI, cu care a fost transportat la Tg-Jiu. După 24 de ore de la momentul în care a fost bătut de ”mascați”, Dodoi a ajuns în spital, cu multiple traumatisme și cu o stare de sănătate precară, iar medicii l-au operat de urgență, pentru a-i salva viața.

În decembrie, anul trecut, Tribunalul Gorj l-a condamnat la 6 ani de închisoare cu executare pe Ionuț Alin Buligan, iar Cosmin Ilie Anica a primit o pedeapsă de 3 ani și patru luni de închisoare cu executare. Comisarul șef de poliție Daniel Popescu a fost condamnat la 2 ani de închisoare cu suspendare. Ceilalți trei agenți SAS, Alexandru Cătălin Mihălcescu, Tudorel Vlăduț Rovența și Alexandru Constantin Popescu au fost achitați de către instanța de judecată.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *