
Miercuri seară, sute de oameni s-au adunat în fața sediului CSM ca să proteste față de starea sistemului judiciar din România, după investigația Recorder. A fost o mobilizare din scurt și posibil un preambul pentru un protest mai mare, anunțat în weekend. Ultimele mari proteste din România au fost în august 2018, când zeci de mii de oameni au ieșit în stradă pentru a cere demisia Guvernului.
Protestatarii au afișat pancarte cu mesaje precum: „Corupția sufocă magistratura”, „Cât ne mai chinuim să fim stat european”, „Schimbarea vine prin implicare” sau „Cum doriți să achitați?”. Oamenii au scandat: „Justiție, nu mafie”, „Noi vrem dreptate, nu imunitate”, și „Integritate, nu complicitate”.
Participanții cer demisia mai multor persoane aflate la vârful instituțiilor din Justiție, precum și pe cea a ministrului Justiției, Radu Marinescu.




