
CSM Târgu Jiu merge în acest weekend în județul vecin, Vâlcea, la Păușești-Otăsău, pentru meciul din etapa a 7-a din Seria a 6-a a Ligii a 3-a. Meciul de sâmbătă, 4 octombrie, va începe la ora 15.00. ”Pe teren propriu, Păușești-Otăsău este o echipă foarte puternică, dar eu am încredere mare că băieții vor fi capacitați ca să obținem maximum din acest meci. Sper să venim cu 3 puncte, pentru un nou început”, a prefațat confruntarea din weekend, antrenorul Mario Găman.
CSM Târgu Jiu merge la Păușești-Otăsău cu gândul de a întrerupe seria negativă din ultima perioadă. Gorjenii vin după trei înfrângeri consecutive, iar staff-ul tehnic, împreună cu jucătorii, au analizat ceea ce s-a întâmplat la ultimele partide. Mario Găman speră ca problemele constatate să fie remediate în cel mai scurt timp, iar prima ocazie pentru gruparea gorjeană de a face acest lucru este partida cu Păușești. În plus, băieții lui Mario Găman au nevoie de un restart, de o victorie de moral pentru a trece peste momentul dificil. Mario Găman le cere jucătorilor săi mult mai multă atenție pe faza defensivă și implicare totală pentru a scoate un rezultat pozitiv la Păușești.
Mario Găman, antrenor CSM Târgu Jiu: ”Venim după o serie negativă, o serie din care cred eu că băieții, după discuțiile pe care le-am avut, ar trebui să învețe, pentru că am avut discuții constructive. Suferim încă la organizarea defensivă, unde facem greșeli imense, greșeli de poziționare, greșeli de interpretare a anumitor situații, iar, din punctul meu de vedere, la nivelul unor jucători cu mare experiență, ar trebui să aibă capacitatea să le interpreteze mai corect, dar cred eu că au învățat din aceste greșeli, le-am arătat, am discutat și sper eu că la următorul joc să fim mai concentrați, mai montați și să fim atenți la fiecare aspect, pentru că orice detaliu contează. Când începi să joci de la 0-2, atunci e foarte greu să mai revii, indiferent că tu pui foarte mare presiune pe adversar. Păușești Otăsău este o echipă foarte omogenă, este o echipă foarte puternică, cu jucători care cu ștate vechi în Liga 3, Liga 2 și chiar Liga 1. Sunt jucători cu mare personalitate, jucători cu mare experiență. Este o echipă solidă. Este o echipă care a pus probleme oricărei formații, a marcat aproape la fiecare joc și pe teren propriu este o echipă foarte puternică, dar noi mergem să ne jucăm șansa, mergem să încercăm să ieșim din acest impas și am încredere mare că băieții, la acest joc vor fi capacitați să obținem maximum, pentru că avem nevoie. Urmează alte partide foarte grele și atunci când nu reușești să câștigi, te duci în jos și nu e ok pentru ideile noastre, pentru conceptul nostru, pentru ceea ce vrem pe viitor, pentru că rezultatele pozitive aduc încredere, rezultatele pozitive aduc valoare și atunci noi avem nevoie de aceste lucruri și sper ca, după jocul cu Păușesti, să venim cu 3 puncte, pentru un nou început. Băieții care intră pe teren trebuie să arate că au valoare, că merită să joce la această echipă, pentru că au văzut și ei că lumea este reticentă. Mi-aș dori ca lumea să fie mai aproape de noi, nu numai când avem rezultate bune, pentru că, să nu uităm, suntem o echipă înființată de aproape un an și jumătate, și atunci eu cred că, pe suporteri, pe oamenii care susțin acest proiect, ar trebui să-i simțim mai pozitivi, să-i simțim mai lângă noi pentru că numai împreună putem face lucruri mari.”




