Sport

Cupa României, Faza a III-a: se știu 24 din 26 de echipe calificate | Pandurii Târgu Jiu a fost eliminată de Viitorul Pandurii Târgu Jiu

Faza a III-a a Cupei României, ediția 2021-2022, a debutat ieri, 24 august 2021, cu 12 dintre cele 26 de meciuri programate în acest tur, și continuă astăzi, cu alte 12 partide. Numai 11 se vor disputa însă, fiindcă una va fi decisă la ”masa verde” în favoarea celor de la Minaur Baia Mare, în detrimentul desființatei Fotbal Comuna Recea.

Ultimele două meciuri au loc mâine (Progresul Spartac – Concordia Chiajna, ora 17:30) și tocmai miercuri (CSO Plopeni – Petrolul Ploiești, 1 septembrie, ora 17:30).

Echipele calificate în Faza a IV-a a Cupei României:
SR Brașov, CS Tunari, FC Buzău, Unirea Dej, CS Hunedoara, ACSO Filiași, CSM Slatina, Unirea Bascov, Șoimii Lipova, AFC Odorheiu Secuiesc, Recolta Gheorghe Doja și Aerostar Bacău sunt echipe calificate din Faza a III-a a Cupei României în Faza a IV-a, în urma meciurilor programate marți, 24 august.
Dintre acestea 12, Unirea Dej a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Gloria Bistrița Năsăud, iar ACSO Filiași și Aerostar Bacău au bătut lovituri de departajare pentru a învinge Vedița Colonești, respectiv CSM Focșani.
Marile surprize sunt reprezentate de eliminările echipelor de Liga 2 FC Brașov și Metaloglobus București de către formațiile de Liga 3 SR Brașov, respectiv CS Tunari.
Universitatea Cluj, Ripensia Timișoara, CS Comunal Şelimbăr, Unirea Slobozia, CS Năvodari, Dacia Unirea Brăila, CA Oradea, Şomuz Fălticeni, Huşana Huşi, CSM Reșița, Minaur Baia Mare și Viitorul Pandurii Târgu Jiu s-au calificat în Faza a IV-a a Cupei României în urma meciurilor programate miercuri, 25 august.
Dintre acestea 11, CSM Reșița a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Progresul Ezeriș, în timp ce Minaur Baia Mare a obținut calificarea la ”masa verde”, fără să joace, contra celor de la Fotbal Comuna Recea, echipă desființată după retrogradarea din Liga 2.
Surpriza din meciurile de miercuri este că divizionara secundă Unirea Constanța a fost eliminată de echipa de Liga 4 CS Năvodari.
În acest tur intră în competiție cele 38 de echipe calificate din Faza a II-a și 14 formații din cele 21 care în sezonul trecut au evoluat în campionatul Ligii 2. În total participă 52 de echipe, repartizate pe criteriu geografic de FRF în 26 de meciuri.

Dintre echipele care joacă acum în Liga 2, Steaua a fost eliminată surprinzător încă de la primul meci disputat în competiția KO, în Faza a II-a, în timp ce Dacia Unirea Brăila, FC Brașov, CS Comunal Șelimbăr și Unirea Dej, adică nou-promovatele, au trecut mai departe.

REZULTATELE din FAZA I, FAZA A II-a
Jocurile de miercuri din Faza a III-a a Cupei României:
miercuri, 25 august 2021, ora 17:30
Sănătatea Cluj – Universitatea Cluj 0-4
Iaser Țurcan (37), Alexandru Boiciuc (62), Tudor Vomir (81), Andrei Blejdea (83 – penalty)
Avântul Periam – Ripensia Timișoara 1-4
Raul Gălățan (84) / Mihai Ion (1), Emmanuel Ernest (66, 68, 85)
Voinţa Stremţ – CS Comunal Şelimbăr 0-4
Alexandru Curtean (45), Daniel Tătar (48), Nicolas Antone (56), Alexandru Neacșa (58 – penalty)
SC Popeşti Leordeni – Unirea Slobozia 0-1
Robert Mustacă (90+3)
CS Năvodari – Unirea Constanţa 3-1
Raimond Fița (13), Ciornei (71), Adrian Decu (78) / Dragoș Grigore (61 – penalty)
Dacia Unirea Brăila – SC Oţelul Galaţi 1-0
Narcis Ioniță (38 – penalty)
CA Oradea – SCM Zalău 1-0
Alexandru Lezeu (37)
Şomuz Fălticeni – Dante Botoşani 3-1
Robert Ciobanu (43, 60), Vasile Padovei (53) / Alexandru Marin (28)
Progresul Ezeriş – CSM Reşiţa 2-3 după prelungiri (2-2 după 90 de minute, 2-3 după 120 de minute)
Ionuţ Derbac (33), Takenori Kawagoe (49) / Sergiu Rimovecz (10), Valentin Munteanu (44), Ionuț Cioinac (111)
Huşana Huşi – Ştiinţa Miroslava 2-1
Eduard Sandu (87 – penalty, 90+2) / Irinel Popescu (32)

Fotbal Comuna Recea – Minaur Baia Mare 0-3 – la ”masa verde”
Fosta divizionară secundă s-a desființat în această vară, în urma retrogradării. Detalii AICI.

miercuri, 25 august 2021, ora 20:00
Pandurii Târgu Jiu – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 0-1
Felipe Acosta (54)

Jocurile desfășurate marți în Faza a III-a a Cupei României:
marți, 24 august, ora 17:30

SR Braşov – FC Braşov 1-0
CS Tunari – Metaloglobus București 1-0
Metalul Buzău – FC Buzău 1-3
Gloria Bistriţa Năsăud – Unirea Dej 2-4 după prelungiri (1-1 după 90 de minute, 1-3 în prelungiri)
CSM Jiul Petroşani – CS Hunedoara 0-5
ACSO Filiaşi – Vediţa Coloneşti 11-10 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 9-8 la lovituri de departajare)
Sporting Roşiori – CSM Slatina 0-1
FC Pucioasa – Unirea Bascov 0-2
Crişul Chişineu Criş – Şoimii Lipova 0-2
AFC Odorheiu Secuiesc – Unirea Ungheni 3-1
Recolta Gheorghe Doja – Agricola Borcea 3-1
CSM Focşani – Aerostar Bacău 4-6 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 2-4 la lovituri de departajare)

Articole asemănătoare:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Back to top button