Sport

Pandurii pierde din nou la limită! Cojocaru dă din nou vina pe arbitraj

Învinsă cu 2-1, pe teren propriu, de Dunărea Călărași, Pandurii a înregistrat al treilea joc consecutiv pierdut la limită și a rămas pe ultimul loc în Liga 2, cu doar trei puncte acumulate după 11 etape în care a jucat de zece ori.

Călărășenii, care au trimis și balonul de trei ori în bară, au condus cu 2-0 la Târgu Jiu, prin reușitele lui Marius Fotescu (36) și Mădălin Calu (67), iar Gabriel Dodoi a redus din diferență, în minutul 76. În prelungiri, Dodoi a solicitat penalty, dar arbitrul n-a fost impresionat de căderea în careu a atacantului de la Pandurii.

Călin Cojocaru, după eșecul gorjenilor cu Dunărea Călărași: ”Se crează o panică la faze fixe, deşi avem jucători cu talie”
Gorjenii au suferit astfel un nou eșec la limită, după ce pierduseră la un gol diferență și precedentele două partide, cu Farul Constanța (0-1) și Ripensia Timișoara (1-2). În actualul sezon, Pandurii mai fusese învinsă la limită de CS Mioveni, scor 1-2, pe teren propriu, în etapa a 5-a, și de Rapid, cu 2-1, în Regie, în runda secundă.

”Din păcate, pentru noi, același scenariu. Cu Dunărea, în prima repriză, trebuie să fim sinceri, nu am jucat aşa bine. Am stat prost pe faza defensivă, unde se vede că suntem deficitari, iar, în a doua repriză, am luat gol dintr-o lovitură liberă. Nu înţeleg de ce avem teama aceasta la faze fixe. Se crează o panică, deşi avem jucători cu talie. În repriza a doua, cred că am fost mult peste adversar, ne-am creat ocazii multe şi i-am dominat din toate punctele de vedere, dar nu am reuşit să marcăm decât o dată!”, a declarat Călin Cojocaru.

Cojocaru a dat din nou vina pe arbitraj

Antrenorul de la Pandurii a avut din nou nemulțumiri la adresa arbitrajului și e convins că echipa sa putea câștiga dacă nu existau greșeli de interpretare a fazelor.

”Nu e scopul meu să vorbesc de arbitraj, dar e frustrant. Fazele se judecă diferit. Cred că am avut penalty la Dodoi, în prelungiri. Dacă era în careul nostru, cu siguranţă se dădea 11 metri pentru adversar. N-a fost nici fault la lovitura liberă dată pentru oaspeți, din care am luat golul de 2-0. Aceeași fază s-a petrecut, în prima repriză, la 16 metri de poarta adversă, și nu a dat fault la Dodoi. Pe final, la Vaida, asistentul a ridicat ofsaid, iar arbitrul i-a dat galben pentru fault, cu talpa. Cum putea să pună Vaida talpă adversarului, dacă era în ofsaid?! E cam greu să înțeleg asta! Toată lumea spune că jucăm bine, dar asta nu ne ajută, dacă nu luăm puncte din cauza greșelilor de arbitraj. Unele echipe poate nu prestează un joc mai bun ca noi, dar sunt mai pragmatice și iau puncte. Aspectele astea mă deranjează, pe lângă greșelile pe care le facem noi. Cu siguranță vom câștiga și puncte în jocurile viitoare, dar avem nevoie de o concentrare mai mare pe faza defensivă. Astăzi puteam câștiga”, a precizat Cojocaru.

Crede că poate câștiga la Miercurea Ciuc dacă repeta jocul cu Dunărea

Pentru echipa sa urmează restanța de miercuri, de la ora 14:00, de la Miercurea Ciuc, cu FK Csikszereda, amânată, în urmă cu o săptămână, după ce fundașul Andrei Dobre a fost depistat pozitiv la testele COVID-19, iar DSP Gorj a refuzat să lase echipa să joace.

”Nu vreau să spun că toate ni se întâmplă numai nouă, dar mulțe echipe au jucat cu mulți jucători infectați, iar noi am avut doar unul și DSP nu ne-a lăsat să jucăm. Acum suntem puși în situația de a face o deplasare în cursul săptămânii, deși puteam juca sâmbăta trecută. Întâlnim o echipă puternică, masivă, care joacă bine acasă. Dacă jucăm ca azi, cu siguranță vom lua puncte la Miercurea Ciuc”, a conchis Cojocaru.

Sâmbăta viitoare, în etapa a 12-a a Ligii 2, Pandurii dispută derby-ul orgoliilor cu Viitorul Pandurii, cu echipa lui Nicolae Sarcină drept gazdă pe stadionul Municipal din Târgu Jiu. Partida e programată de la ora 11:00.