Dezvăluiri

Puține libere de Paște la CEO pentru că se vinde energie

Începe perioada de libere de la Complexul Energetic Oltenia. Personalul TESA va avea zile libere în plus față de angajații din producție. Primii care vor intra în mini-vacanța de Paște vor fi salariații TESA care vor rămâne de vineri acasă. Se va reveni la lucru pe 4 mai, cu o zi mai târziu decât lucrătorii din producție. Aceștia din urmă vor lucra până sâmbătă, schimbul I, și vor reveni la serviciu luni, tot cu schimbul I. Ca de fiecare dată, la Complexul Energetic Oltenia va fi asigurată permanența în sectoarele de bază, unde nu poate fi întreruptă activitatea. Este vorba de pază, producția de energie, evacuare apă, etc. În perioada sărbătorilor sunt mai puține libere la Complexul Energetic Oltenia și pentru că în această perioadă se înregistrează o cerere crescută de energie electrică pe bază de cărbune.

Mulțumiți că au terminat de achitat certificatele de CO2

Potrivit lui Ion Rușeț, consilier în cadrul Complexului Energetic Oltenia, s-a reușit înainte de Paște achiziția tuturor certificatelor de CO2 necesare pentru producția aferentă anului trecut. A fost nevoie de peste 8 milioane de certificate de CO2. În acest sens a fost primit un ajutor de restructurare de la Guvern. În lipsa acestui ajutor, compania nu ar fi avut fondurile necesare pentru a achita taxa de poluare.

Certificatele au costat 315 milioane de euro

Complexul Energetic Oltenia(CEO) a respectat obligațiile de conformare, finalizând achiziționarea certificatelor de CO2 aferente energiei produse în anul 2020. Prețul certificatelor de CO2 a crescut spectaculos în ultimii ani, ajungând în prezent la peste 47 de euro/certificat. Pentru CE Oltenia ponderea prețului certificatelor de CO2 în costul unitar de producție al energiei electrice depășește 60%. Potrivit CEO, valoarea certificatelor aferente energiei produse în anul 2020 a fost de 315 milioane euro. În Planul de restructurare și decarbonare transmis Comisiei Europene au fost estimate valori între 26 și 35 de euro pentru un certificat. Ajutorul de stat aprobat recent de Guvern, în sumă de 241 milioane euro, a acoperit estimarea inițială, iar diferența de 74 milioane de euro a fost suportată din fondurile proprii ale companiei. Conform prevederilor legislative în vigoare, neachiziționarea certificatelor de CO2 aferente anului anterior până la data de 30 aprilie a anului curent ar fi atras penalități de 100 euro/ certificat în plus față de obligativitatea achiziționării acestora. „Obligativitatea achiziționării în totalitate a certificatelor de CO2 a apărut după anul 2013, alocările gratuite pentru sectorul energetic fiind sistate, iar prețurile certificatelor înregistrând o creștere spectaculoasă de la 4-5 euro în anul 2017, până la peste 47 euro în prezent. Astfel, Complexul Energetic Oltenia a achitat din fonduri proprii, de la înființarea companiei în iunie 2012 și până în prezent, peste 1 miliard de euro pentru plata certificatelor de CO2. În fiecare an, CE Oltenia s-a conformat prin achiziționarea, în termenul prevăzut de legislație, a întregii cantități de certificate de CO2 corespunzătoare energiei produse. Până în anul 2020, CE Oltenia nu a primit niciun sprijin financiar din partea statului.”, conform unui comunicat al CEO.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *