Editorial

Completare: România este o țară coruptă, condusă de Nicușor Dan


România este o țară coruptă, zice președintele Nicușor Dan, care uită că de peste o jumătate de an se află la conducerea țării și nu a mai numit șefi civili la conducerea serviciilor secrete. Pe undeva, continuă tradiția, pentru că și dacă nu te implici în rezolvarea unei probleme, înseamnă că ești de acord cu starea de fapt. Ideea că, de doi ani de zile, România nu are șefi la principalele servicii secrete, SRI și SIE, trebuie să dea de gândit strategilor, analiștilor și politologilor, pentru că nu există instituție care să funcționeze fără șef decât în situații de criză. Apoi, orice șef este numit în baza unui consens și are un mandat transparent, adică se precizează ce obiective are în fruntea instituției respective.

În orice stat democratic, controlul civil al serviciilor secrete sau al instituțiilor militare este obligatoriu. Plus că actualul președinte a stabilit în CSAT că principalul necaz al țării este corupția generalizată. Dar e bine că trăim mai bine ca în urmă cu 20 de ani, cum zice Nicușor Dan. Deci a crescut nivelul de trai și prin hățișul corupției. Dacă e endemică, la câte a făcut Nicușor în primele șase luni de mandat, înseamnă că o va răpune foarte greu. Mai ales dacă vine vorba de mita de supraviețuire, adică să scape agenții economici de controale, unii politicieni de dosare și așa mai departe. Nu neapărat cu mită directă, dar în baza principiului „o mână spală pe alta”.

Nicușor Dan a anunțat și că vrea să implice din nou SRI în lupta împotriva corupției. Nu a spus cum va face acest lucru. S-a mai întâmplat și s-a lăsat cu mult scandal, legat de cine pe cine înregistra, cine făcea dosarele și cine le semna. Adică totul ar fi venit gata preparat de la SRI și munca magistratului era mult simplificată dacă linia de ghidare era deja stabilită. Vorba reclamei: „La ce bun atâta muncă, dacă e totul preparat?”. Iei un pliculeț de anticorupție, îl dizolvi în paharul procurorului sau al judecătorului și totul este gata servit.

Dacă tot plătim atât de bine justiția și magistrații se bucură de pensii atât de mari și atât de devreme, atunci au și puterea de a face justiție și mai bine, de a face dreptate, adică fără niciun fel de rețetă, justiție anticorupție solubilă „la pliculeț”, gata preparată. Atunci, unde se va concentra din nou puterea în stat, dacă nu tot la servicii? Aceleași servicii care nu au capete într-o țară din Uniunea Europeană și din NATO. Este ceva dubios că Nicușor Dan continuă tradiția. Ori o democrație reală se naște din echilibrul celor trei puteri: executivă, legislativă și judecătorească.

Dacă din nou serviciile vor fi în vârful puterii și vor avea mână liberă în stat, de viață și de moarte, oare despre ce echilibru se va mai putea discuta? Instituțiile din justiție, interne și din servicii trebuie să colaboreze, să pună în comun informații, nu să avem de-a face cu un sistem de justiție coordonată, cu soluții gata preparate și servite în funcție de bunăvoința celor de la servicii sau a celor care au un cuvânt de spus în ceea ce le privește. Poate chiar președintele, care, probabil, se pregătește să pună în sfârșit un șef civil care să conducă SRI. Atunci rămânem din nou dependenți de bunăvoința șefului statului că dreptatea în statul român va fi împărțită echitabil. Încă există tulburări după ultimele protocoale dintre justiție și SRI și trăim în continuare într-o țară coruptă. Ne-o spune chiar președintele care o conduce. Atenție mare cu justiția „la pliculeț”, să nu conțină prea multe E-uri și să vedem justiție după placul celui care va conduce SRI sau a ocupantului de la Cotroceni.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *