Trolii din Teatrul Dramatic ”Elvira Godeanu” care-i sulfă în …pânze managerului Cosmin Ciobănuc Brehuță tremură! Poliția Locală Tg-Jiu s-a sesizat, în urma dezvăluirilor din GorjOnline, cu privire la faptul că un perete al mansardei clădirii în care-și desfășoară activitatea Teatrul Dramatic ”Elvira Godeanu” a fost spart pentru a fi montată, în acel loc, o fereastră din termopan la sala de forță a băieților cu mușchi din instituție și, în urma controlului a descoperit că lucrările nu aveau autorizație. Adică, în clădirea municipalității, Cosmin Ciobănuc Brehută, cel care are încheiat contract de management cu municipalitatea, a încălcat legea.
Potrivit unor informații, Poliția Locală Tg-Jiu va sesiza Parchetul de pe lângă Judecătoria Tg-Jiu, cu privire la comiterea infracțiunii de ”executarea fără autorizație de construire sau de desființare ori cu nerespectarea prevederilor acesteia…”, în condițiile în care clădirea teatrului se află chiar pe Axa Brâncuși și, implicit, în zona de protecție a acesteia.
Reamintim, la mansarda clădirii Teatrului Dramatic ”Elvira Godeanu se lucrează la amenajarea unei săli de forță pentru cei câțiva actori cu mușchi. Aparatura de fitness a pițiponcilor, adică o halteră, câteva gantere și o bancă, ocupă cabina de schimb a actorilor de la etajul 2.
Cum viitoarea sală nu avea luminator, mințile sclipitoare din instituție au zis că e bine să spargă un zid al clădirii și să monteze o fereastră, fără să aibă autorizație de construire, cu toate că, în zonă sunt impuse anumite reguli de construire/modificare a construcțiilor existente.
Brehuță este managerul Teatrului Dramatic “Elvira Godeanu” din octombrie 2017, iar în doar câteva luni îi expiră mandatul în fruntea instituției.
Unele surse afirmă că acesta este verificat de către Agenția Națională de Integritate pentru că, vreme de mai mulți ani, nu și-a făcut publice declaratiile de avere și interese. Abia când ANI l-a deranjat cu verificările, Brehuță a decis să-și transparentizeze averea. Așa se face că, până să preia conducerea teatrului, Ciobănuc Brehuță avea venituri salariale de 19.000 de lei, anual, din postul de actor și 11.000 de lei din drepturi de autor. Anul trecut, Brehuță a declarat venituri salariale de aproape 80.000 de lei, la care se adaugă alți 7.600 de lei din poziția de profesor la un liceu din Tg-Jiu, unde este angajat la plata cu ora.
Toate detaliile despre acest caz, AICI: Uluitor! Ultima aventură a lui Brehuță: a spart mansarda teatrului, ca să facă sală de fitness, ilegală, băieților cu mușchi! – GorjOnline – Zi de zi informați!)
Claudiu Matei