Dezvăluiri

SCANDAL în FNME. Ce ACUZAȚII își aduc Roșca și Pârvulescu

Liderul Sindicatului Liber de la Cariera Roșiuța, Nelu Roșca, amenință cu plecarea din Federația Națională Mine Energie după ce a intrat în conflict cu președintele Dumitru Pârvulescu.

Nelu Roșca acuză că Dumitru Pârvulescu confundă FNME cu “un butic”, că are interese personale vizavi de structura sindicală pe care o conduce, Sindicatul Liber Oltenia, și că a bulversat compania cu definirea locului de muncă. Liderul sindical din Motru susține că liderul FNME a vrut cu tot dinadinsul să-l suspende din FNME, deși, în cadrul Consiliului de Coordonare, ceilalți sindicaliști din țară nu ar fi fost de acord.“ A urmărit să-și asigure organizația sindicală, să o ducă compactă în Roșia, care să acapareze și angajații din această carieră, având în vedere că perimetrul carierei Peșteana urmează să fie închis ”, spune Roșca. Liderul sindical din zona Motru anunță că va consulta organele de conducere ale Sindicatului Liber de la Cariera Roșiuța privind plecarea din FNME și înscrierea într-o altă federației. “Avem câteva oferte. Deocamdată, nu am luat nicio decizie”, spune Nelu Roșca.

Pârvulescu: Roșca nu știa cum să facă să PLECE

În replică, Dumitru Pârvulescu spune că Nelu Roșca ar fi căutat motive de a pleca din FNME încă de acum un an, când nu a reușit să câștige postul de președinte al federației la congresul de alegeri. Liderul FNME neagă că ar avea interese personale privind atragerea de membri de la Cariera Roșia în Sindicatul Liber Oltenia. “ Roșca nu știa cum să facă să plece din FNME, pentru că nu și-a îndeplinit visul de a ajunge președinte al federației”, spune Pârvulescu. Președintele Federației Mine Energie afirmă că FNME va rămâne reprezentativă la nivelul Complexului Oltenia și după ce Sindicatul Liber de la Cariera Roșiuța, care are aproximativ 900 de membrii, se va afilia altei federații sindicale.

   

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *